nebuď ovce

26. july 2017 at 16:00 |  diary
Rozhořčení, které mě nutí k napsání tohoto článku, pomalu překračuje hranice. A takové emoce cítím jak ve škole, na ulici, tak i na internetu. Nejedná se o nic jiného, než o lidi, kteří nemají dost vlastní fantazie, odvahy, či něčeho úplně jiného a nechci se po tom ani pídit, že musí neustále okoukávat věci od ostatních a v naprosté přesnosti je aplikovat na sebe.


Zastávala jsem názor, že citát "každý je jiný", je jeden z nejpravdivějších, které na světě kdo řekl, jenže pomalu to pro mne ztrácí smysl a jak vidím, pro pár jedinců ho to ztratilo úplně.

Budeme mluvit o jedinci, dívce X, která ta tři kouzelná slova řekla nespočetněkrát, ale skutek utek, bez jediné váhy. Jakoby to říkala jen naprázdno a pro vyplnění přerušení mozkových aktivit. Tato dívka je jakýsi chameleon, který mění barvy podle toho, v jakém prostředí právě je a kterou barvu po ní společnost žádá, bez jediné známky inteligence. Barvy mění podle barev ostatních, protože chce být stejná na každý atom v těle. A moje otázka zní jasně: Proč to X dělá?

Snažím se již třičtvrtě roku najít odpověď a bez jediného záblesku naděje. A co je vlastně to nejhorší? Odnáším to já a zároveň jí lituji. Já, která se naprosto nespokojí se zapadnutím do davu. Neberte mě špatně, nebo třeba namyšleně, já jen nedokážu být ovce. Nedokážu být stereotypní, nevyčnívat a být stejná jako druhý člověk na planetě. Potřebuju mít svou svobodu, své místo ve světě, kde budu já, originál a nebudu mít kopie. Každý by měl být originální. Brát inspiraci, ale nekopírovat.

Prosím, dívko X, lichotíš mi, ale přestaň s tím.

Někdo nad tím mávne rukou a já to chápu. Myslím, že tak před rokem bych se člověku, jako jsem teď já, vysmála. Ono co to je? Pf, to musí být skvělé mít někoho, kdo má stejný vkus a styl, ale o tom to není. Není to zalíbení ve stejných věcech. Je to jako u malých dětí - "On to má, já to chci taky!". Hračka zůstává ležet, dokud o ní nemá další dítě zájem. A když, začnou se o ní strkat, prát, hádat. O hračku, která byla naprosté passé. A já se cítím jako to dítě, které tu krásnou starou hračku našlo a chtělo si hrát, ale on mi jí bere. Něco, co mě mělo dělat šťastnou.

Nevím, kolik z vás to třeba pochopí, nebo bude mít stejný pohled. Zním tu asi sobecky, nepříjemně a s nosánkem nahoru a za to se omlouvám. Opravdu tu nechci nikoho urážet, o to se opravdu nesnažím, jen říkám svůj názor.

Mějte se hezky,
adiós.
 


Comments

1 *Mushroom* | Web | 27. july 2017 at 11:13 | React

Tak tohle chápu naprosto přesně. Ono se občas stačí prostě jen rozhlédnout po ulici - všichni mají stejné boty, stejné bundy, v ruce starbucks a iPhone. Neříkám že některé trendy se mi nelíbí, nebo je dokonce sama nemám (protože když se mi něco líbí, tak si to koupím a je mi jedno jestli to má dalších miion lidí a nebo nikdo) ale někteří to už opravdu přehánějí.
Znám spousty lidí podobných X, kteří se snaží zavděčit všem ve svém okolí tím že je okopírují. Ovšem nedá se nic dělat, když jim to tak vyhovuje a nevadí jim to.. Já se budu i nadále chovat i oblékat jak uznám sama za vhodné. :)

2 michaellazan. | Web | 27. july 2017 at 14:01 | React

Vím naprosto přesně, jak se cítíš. Dnes už kolikrát stačí jen říct: Přála bych si tohle, nebo mým snem je... A v tu chvíli mají stejný sen, či přání všichni ostatní. Ale ono se tohle řeší dnes a denně a to všude. Málokdo má dneska svůj nápad a hlavně své názory. Podívejme se už jen na taková média - vymývání mozků celé populace. Ve zprávách řeknou, že tohle se má a tohle zas ne a máme tu obří stádo ovcí. A pokud někdo vyčnívá z davu, je hned divný, zvláštní, magor... V dnešní době prostě člověk (dle většiny) nesmí mít svůj názor, svůj styl, protože ho hned společnost za jeho "nežádoucí chování" odsoudí. Neříkám, i já jsem tomuto trendu mnohdy propadla. Taky mám spoustu "ovčích" věcí, ale ne proto, že je má někdo a tak je musím mít taky, ale čistě proto, že se mi dané věci líbí. Shrnula bych to asi takhle: Kéž by bylo na světě více lidí, jako Ty...

3 Pražský poděs | Email | Web | 28. july 2017 at 17:18 | React

Být chameleonem je naopak dobře, avšak i toto chování má své hranice. Nejčastěji by ty hranice měly tvořit nějaké morální a etické zásady. Pokud takové hranice člověku chybí, je na čase mu je ukázat. Pokud je naschvál uplně blbej, je čas se mu smát.

4 Džejní | Web | 29. july 2017 at 5:31 | React

kym clovek nezazije, ze po nom niekto uplne vsetko kopiruje, tak to asi nedokaze uplne pochopit. mne sa nikdy nic podobne nestalo, takze si nie uplne viem predstavit, ako sa citis, ale verim tomu, ze ti to nie je prijemne. kazdy by mal mat nieco svoje a nie iba odkukavat, co robia ostatni a robit navlas to iste. to nie je, ako zivot funguje a podla mna na to ten clovek skor ci neskor pride, ale mozno by nejaky ten spolocny rozhovor dokazal dopomoct tomu, aby sa to, co ti je neprijemne, viac nedialo.

5 nika | Web | 30. july 2017 at 21:25 | React

Vůbec nezníš namyšleně, naopak, nebýt ovce, mít svůj styl a být originál je to nejlepší, co může být. Dneska každej nosí to samý, každej má pomalu úplně stejný názory, originalita se vytrácí. Nemělo by to tak bejt a je to hrozná škoda.

6 naoki-keiko | Web | 1. august 2017 at 12:33 | React

Co bych tak tipla, X to dělá proto aby zapadla.
Já razím názor, že někdo se prostě do "davu nezařadí" ani kdyby moc chtěl, nesplyne s okolím, protože ono jej prostě nepříjme a bude se na něj dívat jako na exota. Vždycky.
Je to asi důvod, proč pohrdám lidmi, kteří se úmyslně snaží být zajímaví, hrají si na originální, přestože mají své místo v davu, který je bere takové jací jsou.
Myslím, že vlkem, pastýřem, někým kdo je mimo stádo se musíš už narodit. Může se to projevit třeba později (anebo dřív), ale že je tam jakési předurčení "být jiný".
Proto bych to v těm z davu ani nezazlívala. Oni toho nikdy nedosáhnou. Je to o přirozenosti.

7 Kory | Web | 7. august 2017 at 11:51 | React

[1]:
[2]:
Hej a myslíš, že jim se ten Iphone a ty věci, co mají všichni ostatní, nelíbí? Jim se to líbí taky, jinak by si to přece taky nekoupili! Akorát jsou (všichni jsme, akorát někdo víc někdo míň) naprosto ovlivnitelní v tom, co se jim líbí.

No jo, všichni ostatní jsou zase ovce, jen JÁ jsem originál. Hej, všechny, všechny ty ovce si o sobě myslej (myslíme), že jsou originální! Maj sice iphone, to jo, maj bomber a maj croptop a vak (nebo co je v dané době zrovna aktuální), ale to je přece jejich styl, oni jsou takoví! To není proto, že jsou ovce, doháje! Konečně to pochopte!
Už mě ty ovce začínají fakt prudit. Je to nekonečný téma, omýlaný furt dokola, nebyla jsem ještě snad na blogu kde by podobnej článek nebyl. Chcípám.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.