March 2018

honesty n.2

11. march 2018 at 19:59 | Kai. |  about me
V tuhle chvíli bych raději měla sedět nad učením, nebo jakoukoliv jinou prací do školy, ale moje nervy už se opět dostaly do velmi nepříjemného pnutí. Jinými slovy řečeno - perfektní příležitost napsat článek. Už chápu, proč jsem se na blog vrátila. Pomáhá mi to. Jo.

Již dávno jsem tak nějak vystřízlivěla z naivity. Z naivity, že všichni jsou kamarádi. Zejména díky lidem okolo sebe. Pochopitelně. Ale možná i trochu mé vlastní vůli, že jsem byla schopná odhodit růžové brýle a vidět zřetelně, jak se věci mají. Nicméně stále se mé osoby zmocňuje při každém dalším potvrzení, že se nemýlím, neklid. A vlastně i jakýsi smutek.

Pochopila jsem jednu základní věc. Člověk nemůže věřit nikomu. Absolutně nikomu. Není to nijak přehnaně pesimistická myšlenka, která by vycházela z nějakého mého momentálního depresivního stavu. Je to jen čistá pravda. A nejdůležitější je si to umět přiznat. Přiznat si věci sám sobě. Jelikož před vším může člověk utéci, jen ne sám před sebou. Přijde mi, že díky tomu jsem se sice dostala na jakýsi "opustěný kontinent" a začínám odznovu, ale zároveň z mých beder spadla neuvěřitelná zátěž.

Přesto všechno vím, že by se lidé neměli soudit. Vím, že každé jablko jednou bylo nezralé a muselo ujít nějakou cestu, aby dozrálo. Ale z jejich povrchnosti se mi dělá zle. Z jejich umění být tak zlý, až je to dechberoucí, taktéž. Žádná lež není dost dobrá lež. Neříkám, že jsem neomylná. Že vždy mluvím pravdu. Nemluvím a nejsem. Dokáži si alespoň přiznat, kdy opravdu jednám jen ve svém zájmu. Kdy i já jsem sobecky smýšlející, vykonám něco, na co nejsem třikrát hrdá a vzápětí zklamaná ze sebe samotné. Nelžu totiž sama sobě a nejsem pak tím, kdo vytěsní všechny svoje špinavosti, protože jsou v rozporu z jeho představou, že on sám je hodný, milý, upřímný - zkrátka dobrý. A možná bych si za to měla pogratulovat.

Události posledních několika let mě ujišťují v tom, že snad bych neměla být tak hloupá a chovat se vždy čestně. Vždyť přeci často ten nejzkaženější článek má v tom životě setsakramentské štěstí. Mám tedy zůstat dál slepě věřící a spoláhat na boží mlýny? Zřejmě ano. Vlastně ne. Určitě ano. Protože jedině to mě ještě udrží střízlivě smýšlející a zabrání mi to v tom, abych šla skočit z mostu. Ale já se nevzdám. Místo toho si jen každodenně odplivnu nad tím, jak je ten svět prohnilý a jak je mi z něj zle.

(Michodem za příliš obecnou rovinu článku se omlouvám. Možná to způsobí nesrozumitelnost. Ale raději snad nebudu konkretizovat, protože to bych si jen připomněla absurditu situace, která mě k tomuto pocitu vypsání se dohnala. Howgh.)

honesty n.1

5. march 2018 at 19:45 | Kai. |  about me
Právě jsem přemýšlela nad tím, co bych řekla, kdyby mě někdo požádal o můj názor.
Moje přirozenost by mi velila upřímně vychrlit všechny chyby a nedbat na výraz druhé osoby.
Jenže tím, že bych to té osobě řekla, tak bych nejspíš ztratila nějaké to kladné hodnocení. Nikdo přece nechce slyšet upřímný názor. Přiznejme si to: jsme radši, když nám lidi mažou med kolem pusy.
I já jsem taková. Jsem ráda, když mi někdo lže jen, abych se necítila vážně strašně. Já to dělám taky. Nebo se alespoň snažím.
Někdy mi trochu ujede jazyk a ze mě vypadne věta, která není zrovna dvakrát přívětivá.

Ale když jde o něco vážně důležitého, tak jsem naprosto upřímná. Nezapírám. Nelžu.
Myslím si, že právě v těchto situacích si to upřímnost přímo vyžaduje.
Nemám ráda řešení důležitých věcí, ale mám ráda upřímnost. Trochu paradox.

Já jsem ráda upřímná, cítím se potom líp. Ale spousta lidí nerada slyší upřímný názor.
Proto se občas zašiju do nějakého pytle samoty a upřímně vyjadřuju svoje myšlenky nahlas. Ve většině případů se od nadávek dostanu k pláči, ale to bývá zaviněno tím, že se cítím nepochopená. Je lepší to ze sebe dostat hned.

Vážím si lidí, kteří jsou ke mně upřímní. Nevadí mi, že to zrovna není nějaká lichotka. Aspoň se z toho můžu poučit a změnit to.
Lichotky se mi dost špatně přijímají, protože sama moc dobře vím, že to jsou nadsazené věty. Nikdo přece není nejlepší, krásný, nebo dokonce chytrý.
Nejlepší není nikdo, to prostě nejde. Vždycky tu bude někdo lepší.
Všichni jsou svým způsobem nějak oškliví, a proto nikdy nemůžou být krásní.
Když někdo o někom řekne, že je chytrý, tak je to ve většině případech jen proto, že se mu zdá chytřejší, než pár lidí z jeho okolí.
Taky mě lichocení uvádí do rozpaků. Nevím, jak mám odpovídat.
S uznáním problém nemám, jsem za něj ráda. Ale lichotkám moc nevěřím a nerada je přijímám.